اپل در رویدادی از AirTag رونمایی کرد؛ وسیله ای کوچیک که به وسایل مهم مثل کوله پشتی یا کلیدها وصل میشود و در صورت گم شدن آنها، به کاربر این امکان رو میدهد که این وسایل رو پیدا کند.
ایرتگ دارای بلوتوث، شتاب سنج، چیپ UWB و بلندگو هست و با باطری سکه ای کار میکند ولی خبری از GPS در اون نیست، پس چطوری موقعیت هر وسیله رو شناسایی میکند؟
نحوه کارش بدین شکل است که کاربر یکی از این تگ هارو به هر وسیله ای که داره وصل میکند و با هر نزدیک کردن هر کدوم از اونها به ایفون، اون تگ با ایفون جفت میشود. بعد از اینکار اگر کاربر اون وسیله رو گم کند دو حالت پیش میاد:
اگر اون وسیله در محدود بلوتوث (فاصله حدود ۱۰ متری از گوشی کاربر) باشد، چون این تگ ها به صورت دوره ای سیگنالهای بلوتوث به اطراف منتشر میکنند، کاربر میتواند موقعیت تقریبی اون وسیله رو از طریق اپ Find My (https://t.me/TechTube/2029) پیدا کند. اگر گوشی کاربر دارای چیپ UWB باشه (ایفونهای ۱۱ به بعد)، موقعیت وسیله با دقت بالایی به کاربر نمایش داده میشود. همچنین کاربر میتونه بلندگوی ایرتگ رو فعال کند تا بتونه اون وسیله رو از طریق صدا هم پیدا کند.
اما اگر شی گم شده فراتر از محدوده بلوتوث گوشی کاربر باشد، مثلا کاربر کوله پشتیش رو در باشگاه جا بزاره، اونوقت کاربر باید حالت Lost Mode یا گم شده را برای اون ایرتگ فعال کند. در این حالت سینگال های بلوتوث ایرتگ روی کوله پشتی توسط دستگاه های اپلی اطراف (بدون اونکه خبر داشته باشن) دریافت میشن و به سرورهای اپل فرستاده میشن. در نتیجه اپل از طریق اپ Find My میتواند به کاربر اطلاع میده که کوله پشتیش در فلان مکان پیدا شده است.
کل این فرایند همراه با رمزنگاری end to end انجام میشود و حتی اپل هم از مکان کوله پشتی کاربر بی اطلاع است. از بابت عمر باطری این تگ ها هم نگرانی خاصی وجود ندارد چون به گفته اپل این تگ ها با هر باطری میتواند تا یکسال کار کند و باطری اونها هم قابل تعویض هست.
همونجور که متوجه شدید این فرایند بدون نیاز به GPS انجام میشود و کاملا وابسته به دستگاه های اپلی اطراف هست. در نتیجه هر چقدر دستگاه های اپلی اون منطقه زیاد باشد، دقت مکان یابی ایرتگ بالا میبرد و اگر دستگاه اپلی در اونجا نباشد، عملا ممکنه اون ایرتگ هیچ وقت پیدا نشود.
اپل اولین شرکتی نیست که چنین دستگاهی ساخته و شرکتهایی مثل Tile خیلی وقت هست چنین دستگاهی رو ارائه دادن ولی برگ برنده اپل پلتفرم بزرگ و شبکه عظیم دستگاه های iOS هست که این تگ هارو جذاب میکنه.
اپل ایرتگ هارو به صورت تکی با قیمت ۲۹ دلار و در پک چهارتایی با قیمت ۹۹ دلار عرضه میکند. علاوه بر این کیس های مختلف، مثلا جا کلیدی هم به صورت جداگانه قابل خرید هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *